Ark zonder verbinding
Bouwkunde - Maritieme techniek
Waterstofwoonboot
donderdag 12 november 2009
Ballast Nedam gaat in opdracht van de bouwadviesbureau De Bouwer & Partners een zelfvoorzienende kantoor- en woonark maken. De
Autarc krijgt onder meer een brandstofcel en moet uiteindelijk zelf waterstof gaan produceren.
Het dak van de 18 m lange ark, ontworpen door architectenbureau Paul de Ruiter in samenwerking met onder meer de ingenieursbureaus Deerns en DHV, is nagenoeg volledig met zonnecellen en -boilers bedekt. Deze genereren op jaarbasis voldoende om in de energieconsumptie van de Autarc te voorzien. Naast de zonnecellen krijgt de ark een brandstofcel van 2 kW, die waterstof omzet in stroom en warmte, en als micro-warmtekrachtkoppeling fungeert. Het plan is tevens een installatie te plaatsen voor de productie van waterstof. In de zomermaanden is het overschot aan elektriciteit dan op te slaan in de vorm van waterstof, dat in de wintermaanden een eventueel energietekort kan aanvullen.
Voor de koeling en verwarming maakt de ark, die in eerste instantie als expositieruimte en kantoor dienst gaat doen, gebruik van oppervlaktewater. In de zomer koelt het water via een netwerk van dunne leidingen het betonnen casco en in de winter verwarmt het met behulp van een warmtepomp de constructie.
De ark moet medio volgend jaar klaar zijn en komt dan tijdelijk bij het Amsterdamse wetenschapsmuseum NEMO te liggen.